SAMSUNG 5 in 1 Convertible 1 Ton 3 Star Inverter Split AC with AI Digital Control (Copper Condenser, 2025 Model) | AR50F12D0XH
Product Code AR50F12D0XH
Out Of Stock
  • M.R.P.:
  • Joy Price:
  • 29,490 Free Delivery
  • You Save:
  • 24,000 (44%)
    Inclusive of all taxes
Get it between May 16 to May 18
offers Save Extra with 3 offers
GST Invoice: Get GST invoice and save up to 28% on business purchases.
Key Features
  • 1 Ton Inverter AC, 3 Star Rating
  • 1 Year Comprehensive Warranty, 10 Years Compressor Warranty
  • For Rooms up to 130 sqft
  • Power Consumption: 1080 W
  • Refrigerant: R32
  • DuraFin Ultra, 3 Step Auto Clean, Triple Protector Plus
  • Copper Condenser
  • Read more...
With Exchange
Up to 3,000.00 off
Exchange Offers
Delivery
undefined
undefined
General Features
Brand
Samsung
Model Series
Convertible
Model Number
AR50F12D0XH
Type
Split
Capacity
1 Ton
Air Conditioner Modes
Auto Mode, Fast Cool, Good Sleep, 5 Step Mode, Dehumidification, Fan Mode, Quiet Mode
Air Flow Volume
10.90 CMM
Inverter Technology
Yes
Cooling Capacity (Watts)
Minimum: 3.50 kW - Maximum: 4.0 kW
Compressor Type
Inverter Compressor
Refrigerant
R32
Noise Level Wash
High/Low: 40/21 dBA
Compressor Type
Inverter Compressor
Energy Efficiency(Star Rating)
3 Star
Power Consumption
1080 Watts
Voltage Rating
230 V
Frequency
50 Hz