TCL 109.22 cm (43 Inch) Full HD Android TV, Black | 43S4500A
Product Code 43S4500A
Out Of Stock
  • M.R.P.:
  • Joy Price:
  • 21,600 Free Delivery
  • You Save:
  • 28,390 (56%)
    Inclusive of all taxes
Get it between May 17 to May 19
offers Save Extra with 3 offers
GST Invoice: Get GST invoice and save up to 28% on business purchases.
Key Features
  • Android TV
  • TV Speaker Type - Standard
  • Power Consumption - AC 100V-240V 50/60Hz (AG: AC 220V-240V 50/60Hz)
  • Read more...
With Exchange
Up to 1,000.00 off
Exchange Offers
Delivery
Top banner of S4500A SMART TV
Top Features
*Features, specs vary by model, screen size and region.
Top features of S4500A TV
Metallic Bezel-less
More Screen, Less Limits
Metallic Bezel-less screen of S4500A TV
FHD
2X more pixels, See more details
*The 32-inch S4500A features HD resolution, while the 40/43-inch models boast FHD resolution.
Full High-definition (FHD) of S4500A TV
Instant HDR Rendering
Apply HDR effects to every frame
Instant HDR of S4500A TV
T-SCREEN
Outstanding details on TCL screens
T-SCREEN of S4500A TV
Ai-CLARITY
Restore intricate details, See the reality clearly
Ai-Clarity of S4500A TV
Dolby Audio
Immersive Dolby Audio
Dolby Audio of S4500A TV
Android TV
Smoother, Smarter
*Some apps, content, and/or features may not be the same or available in all countries.
Android TV S4500A TV
Various and Fast Connections
*TCL retains the right to interpret technical data.
HDMI*2/WIFI/USB2.0 connection of S4500A TV
Multiple Viewing Mode
Different scene modes are customized for you
Movie mode
S4500A TV Movie Mode
Multiple Viewing Mode
Sports mode
S4500A TV Sports Mode
Game mode
S4500A TVGame Mode
S4500A TV on the wall of home
General Features
Brand
TCL
Model Number
43S4500A
Color
Black
Series
S4500A
Contrast Ratio
4000:1
HDR
Yes
Response Time
9.5 ms
Refresh Rate
60 Hz
Screen Resolution
1920 x 1080 - FHD
Screen Size in CM
109.22 cm
Screen Size in Inches
43 inch