LG evo AI C5 (77 inch) OLED 4K Ultra HD Smart WebOS 25 TV with Dolby Atmos (2025 model) | OLED77C56LA
Product Code OLED77C56LA
Stock Available
  • M.R.P.:
  • Joy Price:
  • 3,15,000 Free Delivery
  • You Save:
  • 2,74,990 (46%)
    Inclusive of all taxes
Get it between May 16 to May 18
offers Save Extra with 3 offers
GST Invoice: Get GST invoice and save up to 28% on business purchases.
Key Features
  • Display: OLED 4K Ultra HD, 3840 x 2160 pixels, 120 Hz Refresh Rate
  • Connectivity: WiFi | 4 HDMI | 3 USB | Bluetooth
  • Operating System: webOS 25
  • Apps: YouTube, Disney Plus Hotstar, Prime Video, Netflix
  • Sound: 40 W Speaker, AI Sound
  • USP: Game Optimizer, LG ThinQ, Intelligent Voice Recognition
  • Read more...
With Exchange
Up to 1,000.00 off
Exchange Offers
Delivery
Intelligent Content Upscaling
Rich Colour Spectrum
Pixel-Level Contrast Control
Dynamic Tone Adjustment
Surround Sound Experience
Fluid Visuals
Offering a 144Hz refresh rate and G-Sync compatibility, this OLED TV provides ultra-smooth motion for gaming and fast-moving content. Therefore, input lag is reduced, and visuals remain crisp without motion blur.
True-to-Source Viewing
Advanced Bluetooth
Fitted with Bluetooth 5.3 and Auracast technology, this 144Hz TV enables seamless audio streaming to multiple compatible devices. So, whether you are sharing with guests or using personal headphones, wireless connectivity remains clear and stable.
Comprehensive Compatibility
General Features
Brand
LG
Model Series
evo AI C5
Model Number
OLED77C56LA
Resolution
Ultra HD 4K
Suitable For
Home | Gaming | Entertainment
Screen Size in Inches
77 Inch
Product Dimensions
Dimensions in CM (W x D x H)
171.10 x 4.71 x 98.20
Dimension in inch (H X W X D)
67.36 x 1.85 x 38.66
Product Weight
27.1 Kg
Screen Specifications
Screen Resolution
3840 x 2160 pixels
HDR
Dolby Vision, HDR10, HLG
Display Type
OLED
Refresh Rate
120 Hz
Brightness
700 Nits
Ratio
16:09
Processor Type
AI Processor 4K Gen8
Display Features
Picture Mode
10 Modes, FILMMAKER MODE with Ambient Light
Additional Features
Analog TV Reception, DVB-T2/T (Terrestrial), DVB-C (Cable), DVB-S2/S (Satellite), G-Sync Compatible, FreeSync Compatible, HGIG Mode, Game Optimizer, Auto Low Latency Mode, Variable Refresh Rate: Up to 144Hz Hz, 1.7x CPU Faster Operation,1.7x NPU Greater AI Neural Processing, WOW Interface
Connectivity Features
WiFi Supported
Yes
WiFi Features
Wi-Fi 6
Bluetooth Version
v5.3
Remote Control Features
Remote
Magic Remote
Remote Control
Yes
Additional Features
Sensors
Motion Sensor
Installation Type
Wall Mount
Smart Features
Power Features
Voltage Rating
AC 200 - 240 V, 50 - 60 Hz