SAMSUNG QN85F (55 inch) Neo QLED 4K Ultra HD Smart Tizen TV with Buit-in IoT (2025 model) | QA55QN85F
Product Code QA55QN85F
Only 2 Left
  • M.R.P.:
  • Joy Price:
  • 84,000 Free Delivery
  • You Save:
  • 60,900 (42%)
    Inclusive of all taxes
Get it between May 16 to May 18
offers Save Extra with 3 offers
GST Invoice: Get GST invoice and save up to 28% on business purchases.
Key Features
  • Display: Neo QLED 4K Ultra HD, 3840 x 2160 pixels, 100 Hz Refresh Rate
  • Connectivity: 4 HDMI | 2 USB | Wi-Fi | Ethernet
  • Operating System: Tizen
  • Apps: Samsung TV Plus
  • Sound: 40 W Speaker, Dolby Atmos
  • 4K AI Upscaling, Knox Security, Eye Comfort Mode
  • Read more...
With Exchange
Up to 1,000.00 off
Exchange Offers
Delivery
Enhanced Light Management
Advanced AI Processing
Near-4K Resolution
Colour Accuracy
Rich Contrast and Brightness
Eye-Friendly Viewing
Surround Sound Immersion
Seamless Audio Synchronisation
Smart Device Integration
Voice-Controlled Convenience
Dual-Screen Viewing
Free Entertainment Access
Robust Security Features
General Features
Brand
Samsung
Model Series
QN85F
Model Number
QA65QN85F
Resolution
Ultra HD 4K
Suitable For
Entertainment | Home
Color
Titan Black
Product Dimensions
Dimensions in CM (W x D x H)
122.76 x 4.61 x 70.64
Dimensions in Inches (W x D x H)
48.33 x 1.81 x 27.81
Product Weight
18 Kg
Screen Specifications
Screen Resolution
3840 x 2160 pixels
HDR
Neo Quantum HDR
Display Type
QLED
Refresh Rate
100 Hz