SONY BRAVIA 8 II (65 inch) OLED 4K Ultra HD Smart Google TV with Dolby Vision & Dolby Atmos (2025 model) | K65XR80M2
Product Code K65XR80M2
Stock Available
  • M.R.P.:
  • Joy Price:
  • 2,91,000 Free Delivery
  • You Save:
  • 2,08,900 (41%)
    Inclusive of all taxes
Get it between May 16 to May 18
Screen Size in Inches
offers Save Extra with 3 offers
GST Invoice: Get GST invoice and save up to 28% on business purchases.
Key Features
  • Connectivity: Wi-Fi | 4 HDMI | 2 USB | Bluetooth v5.3 | Digital Audio Output | RF Antenna Input
  • Apps: YouTube, Jio Hotstar, Prime Video, Netflix, Apple TV
  • Operating System - Google TV
  • USP: Voice Search, Live Colour Technology, Built- in Chromecast
  • Read more...
With Exchange
Up to 1,000.00 off
Exchange Offers
Delivery
SONY PICTURES CORE Mode
Optimised Netflix Viewing
Enhanced Home Theatre Experience
Effortless Content Discovery
Versatile Entertainment Platform
Simple Casting and Voice Control
Visual Comfort
Automatic HDR Calibration
General Features
Brand
Sony
Model Series
BRAVIA 8 II
Model Number
K65XR80M2
Resolution
Ultra HD 4K
Suitable For
Gaming | Entertainment
Color
Black
Product Dimensions
Dimensions in CM (W x D x H)
144.30 x 3.40 x 83.00
Dimension in inch (H X W X D)
56.81 x 1.34 x 32.68
Product Weight
24.2 Kg
Screen Specifications
Screen Resolution
3840 x 2160 pixels
HDR
HDR10, HLG, Dolby Vision
Display Type
OLED
Refresh Rate
120 Hz
Ratio
16:09
Processor Type
XR Processor
Screen Size in Inches
65 Inch
Display Features
Picture Mode
Additional Features
Connectivity Features
WiFi Supported
Yes
WiFi Features
Wi-Fi 6, 2.4 GHz/5 GHz
Bluetooth Support
Yes
Remote Control Features
Remote
Voice Control
Additional Features
Sensors
Light Sensor, Colour Sensor
Installation Type
Wall Mount | Table Top
Smart Features
Voice Search
Power Features
Voltage Rating
110 - 240 V, 50 - 60 Hz