LG evo AI G5 65 inch OLED 4K Ultra HD Smart WebOS 25 TV with Dolby Atmos (2025 model) | OLED65G56LA
Product Code OLED65G56LA
Out Of Stock
  • M.R.P.:
  • Joy Price:
  • 2,30,300 Free Delivery
  • You Save:
  • 1,89,690 (45%)
    Inclusive of all taxes
Get it between May 16 to May 18
offers Save Extra with 3 offers
GST Invoice: Get GST invoice and save up to 28% on business purchases.
Key Features
  • Display: OLED 4K Ultra HD, 3840 x 2160 pixels, 120 Hz Refresh Rate
  • Connectivity: WiFi | 4 HDMI | 3 USB | Bluetooth
  • Operating System: webOS 25
  • Apps: YouTube, Disney Plus Hotstar, Prime Video, Netflix
  • Sound: 60 W Speaker, AI Sound
  • USP: Game Optimizer, LG ThinQ, Intelligent Voice Recognition
  • Read more...
With Exchange
Up to 1,000.00 off
Exchange Offers
Delivery
Stunning Upscaling
Precise Pixel Dimming
Intelligent Image Enhancement
Dynamic Viewing with Depth
Enhanced Bluetooth Connectivity
Seamless Gaming Experience
Immersive Surround Sound
Smooth Refresh Rate
With a refresh rate of up to 165Hz, this OLED TV offers ultra-smooth motion during high-speed action scenes and gaming. Hence, every movement appears fluid and responsive, free from lag.
Enhanced Brightness Levels
General Features
Brand
LG
Model Series
evo AI G5
Model Number
OLED65G56LA
Resolution
Ultra HD 4K
Suitable For
Home | Entertainment | Gaming
Color
BLACK
Product Dimensions
Product Dimension (cm) (WxDxH)
144.10 x 2.43 x 82.60
Dimensions in Inches (W x D x H)
56.73 x 0.96 x 32.52
Product Weight
22 Kg
Screen Specifications
Screen Resolution
3840 x 2160 pixels
HDR
Dolby Vision, HDR10, HLG
Display Type
OLED
Refresh Rate
120 Hz
Brightness
1100 Nits
Ratio
16:09
Processor
a11 AI Processor 4K Gen2
Screen Size (cm)
165.1 cm
Screen Size in Inches
65 Inch
Display Features
Picture Mode
10 Modes, FILMMAKER MODE with Ambient Light
Additional Features
Analog TV Reception, DVB-T2/T (Terrestrial), DVB-C (Cable), DVB-S2/S (Satellite), G-Sync Compatible, FreeSync Compatible, HGIG Mode, Game Optimizer, Auto Low Latency Mode, Variable Refresh Rate: Up to 165 Hz, 2.2x CPU Faster Operation, 6.7x NPU Greater AI Neural Processing, WOW Interface
Connectivity Features
Connector Type
AirPlay
WiFi Features
Wi-Fi 6
Additional Features
Installation Type
Wall Mount
Smart Features
Power Features
Voltage Rating
AC 100 - 240 V, 50 - 60 Hz