SAMSUNG U8600F 65 inch 4K Ultra HD LED Smart Tizen TV with Google Voice Assistant (2025 model) | UA65U8600F
Product Code UA65U8600F
Only 1 Left
  • M.R.P.:
  • Joy Price:
  • 68,000 Free Delivery
  • You Save:
  • 41,900 (38%)
    Inclusive of all taxes
Get it between May 17 to May 19
offers Save Extra with 3 offers
GST Invoice: Get GST invoice and save up to 28% on business purchases.
Key Features
  • Display: LED 4K Ultra HD, 3840 x 2160 pixels, 60 Hz Refresh Rate
  • Connectivity: 3 HDMI | 1 USB | Wi-Fi | Bluetooth v5.2 | Ethernet
  • Operating System: Tizen TV
  • Sound: 20 W Speaker, Q-Symphony
  • USP: SmartThings Hub, Apple AirPlay, Al Energy Mode
  • Read more...
With Exchange
Up to 1,000.00 off
Exchange Offers
Delivery
Rich and Natural Colors
Smooth Motion
Lifelike Contrast and Depth
Engaging and Adaptive Audio
Synchronised Sound Experience
Intuitive Smart Features
General Features
Brand
Samsung
Model Series
U8600F
Model Number
UA65U8600F
Resolution
Ultra HD 4K
Suitable For
Entertainment | Gaming | Home
Product Dimensions
Product Dimension (cm) (WxDxH)
145.29 x 6.06 x 83.40
Dimension in inch (H X W X D)
57.20 x 2.39 x 32.83
Product Weight
16.4 Kg
Screen Specifications
Screen Resolution
3840 x 2160 pixels
HDR
HDR 10+
Display Type
LED
Refresh Rate
60 Hz
Ratio
16:09
Processor Type
Crystal Processor 4K
Screen Size in Inches
65 Inch
Display Features
Picture Mode
Filmmaker Mode (FMM)
Additional Features
Additional Features
Sensors
IoT-Sensor Functionality
Installation Type
Table Top | Wall Mount
Smart Features
Power Features
Voltage Rating
AC 220 - 240 V, 50 - 60 Hz