SAMSUNG U8600F (50 inch) 4K Ultra HD LED Smart Tizen TV with Alexa & Google Assistant (2025 model) | UA50U8600F
Product Code UA50U8600F
Only 2 Left
  • M.R.P.:
  • Joy Price:
  • 42,500 Free Delivery
  • You Save:
  • 20,900 (32%)
    Inclusive of all taxes
Get it between May 17 to May 19
offers Save Extra with 3 offers
GST Invoice: Get GST invoice and save up to 28% on business purchases.
Key Features
  • Display: LED 4K Ultra HD, 3840 x 2160 pixels, 60 Hz Refresh Rate
  • Connectivity: 3 HDMI | 1 USB | Wi-Fi | Bluetooth
  • Operating System: Tizen
  • Sound: 20 W Speaker, Q-Symphony
  • USP: 3D Surround Sound, AI Energy Mode, Apple AirPlay
  • Read more...
With Exchange
Up to 1,000.00 off
Exchange Offers
Delivery
Sharp and Lifelike Visuals
High-Impact HDR Display
User-Friendly OS
Contrast Control
Clarity on Every Frame
Sophisticated Design Appeal
General Features
Brand
Samsung
Model Series
U8600F
Model Number
UA50U8600F
Type
Smart TV
Resolution
Ultra HD 4K
Suitable For
Entertainment | Home | Gaming
Product Dimensions
Dimension in inch (H X W X D)
44.11 x 2.36 x 25.47
Product Dimension (cm) (WxDxH)
112.03 x 6.00 x 64.70
Product Weight
9.5 Kg
Screen Specifications
Screen Resolution
3840 x 2160 pixels
HDR
HDR 10+
Display Type
LED
Refresh Rate
60 Hz
Ratio
16:09
Processor Type
Crystal Processor 4K
Screen Size in Inches
50 Inch
Display Features
Additional Features
Additional Features
Sensors
IoT-Sensor Functionality
Installation Type
Table Top | Wall Mount
Smart Features
SmartThings, Samsung Daily+, AI Energy Mode, Bixby, Universal Gestures, Multi Device Experience
Power Features
Voltage Rating
AC 220 - 240 V, 50 - 60 Hz