LG UR75 127 cm (50 inch) 4K Ultra HD LED WebOS TV with Gen5 AI Processor 4K | 50UR7550PSC
Product Code 50UR7550PSC
Out Of Stock
  • M.R.P.:
  • Joy Price:
  • 46,500 Free Delivery
  • You Save:
  • 21,490 (31%)
    Inclusive of all taxes
Get it between May 16 to May 18
offers Save Extra with 3 offers
GST Invoice: Get GST invoice and save up to 28% on business purchases.
Key Features
  • Display: 4K Ultra HD, 3840 x 2160 pixels, 60 Hz Refresh Rate
  • Connectivity: 3 HDMI | 2 USB | Wi-Fi
  • Operating System: WebOS 23
  • Apps: Netflix, Prime Video, Youtube, Hotstar
  • Sound: 20 W Speaker
  • USP: Game Optimizer, HGIG Mode
  • Read more...
With Exchange
Up to 1,000.00 off
Exchange Offers
Delivery
Engrossing Visual Fidelity
Immerse yourself in clear and lifelike visuals with the LG 50UR7550PSC 50-inch Ultra HD 4K LED TV, courtesy of its resolution of 3840x2160 and α5 AI Processor 4K Gen6. What’s more, with a rapid refresh rate of up to 60Hz, even fast-paced scenes unfold with precision and clarity on this TV.
HDR10 and HLG Technologies
Dual Speakers
With 20W dual speakers, this 50-inch television ensures that you enjoy a dynamic and full-bodied sound experience. Thus, watching a scene from your favourite adventure movie will make you feel like you’re right at the heart of the action.
Tear-Free Visuals
WebOS Operating System
Comprehensive Connectivity Options
General Features
Brand
LG
Model Series
50UR7550PSC
Model Number
50UR7550PSC
Type
Smart TV
Resolution
Ultra HD 4K
Screen Resolution
3840 x 2160 pixels
Resolution Upscaler
4K Upscaling
Screen Size in Inches
50 Inches
Display Type
LED
Refresh Rate
60 Hz
Screen Size in CM
127 cm
Ratio
16 : 9
BackLight Module
Direct Lit
Processor
5 AI Processor 4K Gen6
Speaker System
Built-In Speakers
HDMI
HDMI
USB Types Supported
USB 2.0
Ethernet
Yes
Installation Type
Table Top | Wall Mount
Frequency Response
50-60 Hz
Voltage Rating
AC 100 - 240 V