SAMSUNG Q60D 138 cm (55 inch) QLED 4K Ultra HD Tizen TV with Quantum HDR | QA55Q60D
Product Code QA55Q60D
Out Of Stock
  • M.R.P.:
  • Joy Price:
  • 62,900 Free Delivery
  • You Save:
  • 33,000 (34%)
    Inclusive of all taxes
Get it between May 16 to May 18
offers Save Extra with 3 offers
GST Invoice: Get GST invoice and save up to 28% on business purchases.
Key Features
  • Display: QLED 4K Ultra HD, 3840 x 2160 pixels, 100 Hz Refresh Rate
  • Connectivity 3 x HDMI | 2 x USB | WiFi
  • Operating System: Tizen
  • Apps: Netflix, Prime Video, YouTube, Hotstar
  • Sound: 20 W Speaker
  • USP: Quantum Processor Lite 4K | Auto Low Latency Mode | AirSlim Design
  • Read more...
With Exchange
Up to 1,000.00 off
Exchange Offers
Delivery
Immersive Visuals with QLED 4K Ultra HD Display
Authentic Color Expression
Optimized Gaming Experience
Voice Assistants Integration
Multi-View and Motion Xcelerator Technology
Seamless SmartThings Integration
Rich Audio Experience
Built-in SmartThings Hub for Seamless Connectivity
Advanced Quantum Processor Lite 4K
Enhanced Contrast with Dual LED and AirSlim Design
General Features
Brand
SAMSUNG
Model Series
Q60D
Model Number
QA55Q60D
Type
Smart TV
Resolution
Ultra HD 4K
Screen Resolution
3840 x 2160 pixels
HDR
Quantum HDR, HDR 10 Plus
Resolution Upscaler
4K Upscaling
Screen Size in Inches
55 Inches
Display Type
QLED
Refresh Rate
100 Hz
RAM
2 GB
Storage Capacity
8GB
WiFi Supported
Yes
WiFi Features
Wi-Fi 5
Installation Type
Wall Mount | Table Top
Frequency Response
50 - 60 Hz
Voltage Rating
AC 220 - 240 V